Česká kuchyně – tradiční pokrmy, které musíte ochutnat

Česká kuchyně patří mezi nejchutnější, ale zároveň i nejtěžší kuchyně v Evropě. Je založena na tradičních surovinách, které byly po staletí dostupné v mírném klimatickém pásu střední Evropy. Ačkoliv se může zdát, že česká jídla jsou jednoduchá, jejich příprava často vyžaduje značné kuchařské dovednosti a čas. V tomto článku vás seznámíme s nejlepšími tradičními českými pokrmy, které byste měli během vaší návštěvy České republiky rozhodně ochutnat.

Tradiční české polévky

Žádné správné české jídlo se neobejde bez polévky. Češi věří, že polévka je základ každého oběda a dodává tělu potřebnou sílu. Mezi nejoblíbenější české polévky patří:

Bramboračka

Bramborová polévka je hustá, výživná polévka s kousky brambor, kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel), hub, majoránky a česneku. Někdy se do ní přidává i klobása nebo slanina pro výraznější chuť. Je ideální zejména v chladnějších měsících, kdy dokáže příjemně zahřát.

Kulajda

Tato tradiční jihočeská polévka je připravována z brambor, hub (zejména hříbků), smetany, kopru a zdobená zastřeným vejcem. Její lehce nakyslá chuť, které se dosahuje přidáním octa nebo kyselé smetany, je velmi osvěžující a oblíbená zejména v letních měsících.

Česnečka

Česneková polévka je známá svými léčivými účinky, zejména při nachlazení. Základ tvoří vývar, česnek, brambory, majoránka a pražené kostky chleba. Někdy se přidává i vejce nebo sýr. Je to jedno z nejlepších jídel po náročné noci nebo při nachlazení.

Hlavní jídla

Tradiční česká hlavní jídla jsou většinou masitá, často podávaná s knedlíky a zelím nebo jiným druhem přílohy. Ačkoliv jsou česká jídla kaloricky vydatná, jejich chuť je nezaměnitelná a rozhodně stojí za ochutnání. Zde jsou nejpopulárnější pokrmy:

Svíčková na smetaně

Svíčková je považována za královnu české kuchyně a zároveň za jedno z nejsložitějších českých jídel. Jedná se o hovězí pečeni podávanou s krémovou omáčkou z kořenové zeleniny, smetany a koření, doplněnou o knedlíky, brusinky a šlehačku. Příprava tradiční svíčkové může trvat i několik dní, ale výsledek stojí za to.

Vepřo-knedlo-zelo

Toto legendární jídlo se skládá z vepřové pečeně, bramborových nebo houskových knedlíků a dušeného zelí. Někdy se podává s kyselým i sladkým zelím současně. Je to jedno z nejtradičnějších českých jídel, oblíbené jak mezi domácími, tak i mezi turisty. Nejlépe chutná s vychlazeným českým pivem.

Guláš

Ačkoliv guláš má původ v Maďarsku, česká verze má svá specifika. Český guláš je hustý, připravený z hovězího masa, cibule, papriky a kmínu, podávaný nejčastěji s houskovými knedlíky nebo chlebem. V některých regionech se připravuje také z vepřového, zvěřiny nebo dokonce bez masa jako houbový guláš.

Smažený sýr

Smažený sýr, zkráceně "smažák", je kouskem sýru (nejčastěji eidam nebo hermelín) obaleným v trojobalu (mouka, vejce, strouhanka) a následně osmažený. Podává se s bramborami nebo hranolky a tatarskou omáčkou. Tento pokrm je oblíbený zejména mezi vegetariány a naleznete ho téměř v každé české restauraci nebo hospodě.

Řízek

Český řízek je podobný tomu vídeňskému, ale často se připravuje z vepřového masa místo telecího. Jedná se o tenký plátek masa obalený v trojobalu a osmažený do zlatova. Tradičně se podává s bramborovým salátem, zejména na Vánoce a jiné svátky, ale je oblíbeným pokrmem po celý rok.

Přílohy a pečivo

Česká kuchyně nabízí několik jedinečných příloh, které jsou neodmyslitelnou součástí tradičních pokrmů:

Knedlíky

Knedlíky jsou pravděpodobně nejznámější českou přílohou. Existuje několik druhů:

Knedlíky se vaří ve formě válce, který se po uvaření krájí na plátky. Jsou ideální přílohou k masům a omáčkám, protože skvěle absorbují chuť.

Tradiční pečivo

Češi jsou také známí svým výborným pečivem:

Tradiční sladká jídla a dezerty

Česká kuchyně je bohatá i na sladká jídla a dezerty. Některé z nich se dokonce podávají jako hlavní jídlo, zejména v letních měsících:

Ovocné knedlíky

Tyto knedlíky jsou připravovány z tvarohového nebo bramborového těsta a plněné ovocem, nejčastěji švestkami, jahodami nebo meruňkami. Po uvaření se posypou tvarohem, cukrem a přelévají se rozpuštěným máslem. Často se podávají jako hlavní jídlo, zejména v létě, kdy je čerstvé ovoce.

Palačinky

České palačinky jsou tenké a většinou plněné marmeládou, tvarohem nebo ovocem, přeložené a posypané moučkovým cukrem. Jsou oblíbeným dezertem i svačinou a nechybí v žádné české cukrárně.

Buchty

Jedná se o malé sladké kynuté pečivo plněné tvarohem, mákem nebo povidly (švestkovou marmeládou). Podávají se teplé i studené, často s cukrem na povrchu. V české pohádkové tradici jsou buchty často zmiňovány jako hlavní zdroj energie pro putující hrdiny.

Koláče

České koláče jsou sladké kynuté pečivo s různými náplněmi - tvarohovou, makovou, povidlovou nebo ovocnou. Tradiční jsou malé koláčky podávané při svatbách, křtinách a jiných svátečních příležitostech, ale oblíbené jsou i velké kulaté koláče.

Trdelník

Ačkoliv trdelník není původně české pečivo (pochází ze Slovenska nebo Maďarska), stal se v posledních letech velmi populárním mezi turisty v Praze. Jedná se o sladké válcovité pečivo připravované navinutím těsta na válec, které se pak peče nad ohněm a posypává skořicí a cukrem. Moderní varianty jsou plněné zmrzlinou nebo čokoládou.

Nápoje

Žádný článek o české kuchyni by nebyl úplný bez zmínky o tradičních českých nápojích:

Pivo

Češi jsou proslulí svým vztahem k pivu a právem se o České republice hovoří jako o pivní velmoci. Pivo se zde vaří již od 10. století a Češi jsou na prvním místě v konzumaci piva na osobu na světě. Nejznámější jsou světlé ležáky plzeňského typu, ale v posledních letech se těší oblibě i řemeslná piva z malých pivovarů. Nejznámější značky zahrnují Pilsner Urquell, Budweiser Budvar, Staropramen a Krušovice.

Becherovka

Tento bylinný likér s 38% alkoholu se vyrábí v Karlových Varech podle tajné receptury. Má charakteristickou hořkosladkou chuť se skořicovými a anýzovými tóny. Tradičně se pije jako digestiv po jídle, ale je také součástí některých koktejlů.

Slivovice

Slivovice je pálenka ze švestek s vysokým obsahem alkoholu (až 52%), která je zvláště populární na Moravě. Vyrábí se destilací zkvašených švestek a často se připravuje i doma. Je to ideální "zahřívací" nápoj do chladných zimních večerů.

Kde ochutnat tradiční českou kuchyni

Pokud chcete ochutnat autentickou českou kuchyni, doporučujeme navštívit:

V Praze doporučujeme navštívit restaurace jako Lokál, U Fleků, U Pinkasů nebo Kolkovna. V menších městech si pak vybírejte hospody, kde obědvají místní lidé – to je obvykle známka dobré a autentické kuchyně.

Závěr

Česká kuchyně je mnohem rozmanitější, než se na první pohled může zdát. Ačkoliv je známá především svými těžkými masitými pokrmy a knedlíky, nabízí také řadu zajímavých polévek, dezertů a regionálních specialit. Pivo a další tradiční nápoje pak dokonale doplňují gastronomický zážitek.

Při návštěvě České republiky si určitě najděte čas ochutnat alespoň některá z tradičních jídel. I když se nejedná o lehkou stravu, chuťové zážitky určitě stojí za to. Dobrou chuť, nebo jak říkáme česky - "Dobrou chuť!"

Sdílejte článek:
Předchozí článek Další článek