Karlovy Vary – lázeňské město s bohatou historií

Karlovy Vary, nejslavnější české lázeňské město, leží v malebném údolí řeky Teplé na západě Čech. Proslavily ho léčivé termální prameny, elegantní kolonády, výstavní lázeňské domy a mezinárodní filmový festival. V tomto článku vás provedeme historií a současností tohoto unikátního města, představíme jeho hlavní atrakce a poradíme, jak si pobyt v Karlových Varech co nejlépe užít.

Historie Karlových Varů

Podle legendy založil Karlovy Vary český král a římský císař Karel IV. v roce 1350, když během lovu objevil horké prameny. Ve skutečnosti však osídlení v této oblasti existovalo již dříve. Nicméně, Karel IV. udělil osadě městská práva a přispěl k rozvoji lázní.

Největší rozmach zaznamenaly Karlovy Vary v 18. a 19. století, kdy se staly oblíbeným místem evropské šlechty, umělců a bohatých měšťanů. Město navštívily takové osobnosti jako car Petr Veliký, Johann Wolfgang von Goethe, Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin nebo Sigmund Freud.

V tomto období vznikla většina impozantních lázeňských domů a kolonád, které dodnes tvoří charakteristickou podobu města. Po druhé světové válce a odsunu německého obyvatelstva se charakter města změnil, ale jeho lázeňský význam zůstal zachován.

Léčivé prameny

Základem lázeňské léčby v Karlových Varech je pitná kúra – pravidelné popíjení minerální vody z termálních pramenů v předepsaném množství a pořadí. V současnosti vyvěrá na území města 15 hlavních pramenů, které se liší svou teplotou (od 30 do 72 °C) a obsahem minerálních látek.

Nejznámější z nich je Vřídlo – unikátní horký pramen, který tryská do výšky až 12 metrů a jehož teplota dosahuje 72 °C. Z 15 pramenů je 12 volně přístupných veřejnosti a můžete je ochutnat na kolonádách a v pramenných pavilonech.

Karlovarská minerální voda pomáhá především při léčbě:

Lázeňské kolonády a památky

Karlovy Vary jsou známé svými nádhernými kolonádami, které patří k nejvýznamnějším lázeňským stavbám v Evropě. Mezi nejpůsobivější patří:

Mlýnská kolonáda

Nejrozsáhlejší a nejimpozantnější karlovarská kolonáda byla postavena v novorenesančním stylu podle návrhu architekta Josefa Zítka v letech 1871-1881. Pod její střechou najdete pět minerálních pramenů: Mlýnský, pramen knížete Václava, Libušin, Skalní a pramen Aloise Kleina. Kolonáda je ozdobena 124 korintskými sloupy a 12 sochami, které symbolizují jednotlivé měsíce v roce.

Tržní kolonáda

Dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu byla postavena podle návrhu vídeňských architektů Fellnera a Helmera v roce 1883. Původně měla být pouze dočasnou stavbou, ale díky své kráse a oblibě u návštěvníků zůstala zachována. Najdete zde Tržní pramen a pramen Karla IV.

Zámecká kolonáda

Pseudogotická stavba z roku 1911 ukrývá Horní a Dolní zámecký pramen. Cestu ke kolonádě lemuje nádherná Zámecká zahrada.

Vřídelní kolonáda

Současná modernistická budova z let 1969-1975 (architekti Jaroslav Otruba a Jan Gross) nahradila původní secesní kolonádu. Uvnitř se nachází nejznámější karlovarský pramen Vřídlo, který tryská do výšky 12 metrů. Součástí kolonády je i expozice, kde se můžete seznámit s historií a současností vřídelního pramene.

Další významné památky

Kromě kolonád stojí v Karlových Varech za návštěvu také:

Karlovarské lázeňské poháry a oplatky

K symbolům Karlových Varů patří tradiční lázeňské poháry – speciální porcelánové nádoby s hubičkou určené k popíjení minerální vody. Tyto poháry jsou nejen praktické (umožňují pohodlné pití horké vody), ale staly se i oblíbeným suvenýrem a sběratelským artiklem.

Dalším typickým karlovarským produktem jsou lázeňské oplatky. Jejich historie sahá až do 18. století a dnes jsou vyráběny v mnoha příchutích (vanilkové, čokoládové, oříškové, skořicové apod.). Můžete je koupit na mnoha místech ve městě, včetně specializovaných obchodů a stánků na kolonádách.

Mezinárodní filmový festival

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV) je nejvýznamnější filmovou událostí ve střední a východní Evropě. První ročník se konal v roce 1946 a festival se postupně stal jednou z nejprestižnějších filmových přehlídek kategorie A (stejně jako Cannes, Benátky, Berlín). Festival se koná každoročně na přelomu června a července a trvá 9 dní.

Během festivalu se město mění v rušné centrum filmového průmyslu – ulice ožívají, hotely a restaurace jsou plné a na červeném koberci před hotelem Thermal se objevují české i světové hvězdy filmového plátna. Festival nabízí projekce více než 200 filmů, doprovodný program a jedinečnou atmosféru.

Karlovarský porcelán a sklo

Karlovy Vary a jejich okolí jsou proslulé výrobou kvalitního porcelánu a skla. Nejznámější je porcelánka Moser, založená v roce 1857 Ludwigem Moserem, která dodnes vyrábí luxusní porcelán a křišťál. Porcelánka Thun pak produkuje stolní nádobí známé pod značkou Karlovarský porcelán.

Při návštěvě Karlových Varů můžete navštívit muzeum sklárny Moser s ukázkami výroby, a také její prodejny ve městě, kde si můžete zakoupit jedinečné designové kousky.

Kam se vydat v okolí

Pokud budete mít při pobytu v Karlových Varech čas, určitě stojí za to prozkoumat i okolí města:

Praktické tipy pro návštěvu

Pokud plánujete návštěvu Karlových Varů, můžete využít následující tipy:

Karlovy Vary jsou ideálním místem pro relaxační pobyt v krásném prostředí. Ať už přijedete za léčivými prameny, historickými památkami, kulturou nebo jen odpočinkem, určitě nebudete zklamáni. Město a jeho okolí nabízí mnoho možností, jak strávit příjemné chvíle v každém ročním období.

Sdílejte článek:
Předchozí článek Další článek